Windows x.x versijos rašė:
Windows 1.x
Pirmoji Windows versija: 16 spalvų, langai nepersidengia, mažai programų, nieko panašaus, ką dabar vadiname darbastaliu. Veikia tik kaip MS-DOS papildymas.
Windows 2.x
Antroji Windows karta. Atsirado persidengiantys langai, "Maximize"/"Minimize" sąvokos. Veikia tik kaip MS-DOS papildymas.
Windows 3.x
Trečioji Windows karta. Vis ne tokia savarankiška kaip ateinančios, tačiau daug patogesnė: pradėjo atsirasti darbui tinkle skirtos galimybės, darbastalis tampa kažkuo panašesniu į tai, ką mes dabar naudojam, dalis MS-DOS programų nuo šiol gali veikti Windows languose (ankščiau to nebuvo). Atsirado nemirtingas Solitare žaidimas, bei šiuolaikiškas Control Panel. Daug didesnis ekrano spalvų palaikymas, nei buvo ankščiau
Windows 9x versijos rašė:
Windows 95
Windows 95 – Microsoft kompanijos masinei rinkai skirta grafinė operacinė sistema. Ji buvo išleista 1995 m. rugpjūčio 24 d. Ši versija buvo žymus žingsnis į priekį lyginant su ankstesnėmis Windows versijomis. Operacinės sistemos kūrimo metu ji buvo vadinama kodiniu vardu Chicago.
Windows 95 buvo skirta integruoti Microsoft kompanijos kadaise atskirtus MS-DOS ir Windows produktus. Šiai operacinei sistemai būdingi žymūs tuo metu populiarios Windows 3.1 patobulinimai, iš kurių labiausiai pastebimi buvo grafinė vartotojo sąsaja (angl. GUI), kurios pagrindinė koncepcija, formatas ir struktūra yra vis dar naudojama visose vėlesnėse Windows versijose tokiose kaip Windows Vista ir Windows XP. Taip pat buvo atlikta daug pakeitimų susijusių su operacinės aplinkos darbu, įskaitant 255 ženklų palaikymą ilgiems bylų pavadinimams ir apsaugotas režimas daugiaprogramiu režimu vykdomoms 32 bitų programoms. Jeigu ankstesnės Windows versijos buvo „operacinės aplinkos“ reikalaujančios MS-DOS operacinės sistemos (dažniausiai siūlomos atskirai), Windows 95 buvo pripažinta kaip operacinė sistema, kuri pakeitė operacinių sistemų rinkos situaciją. Reklaminei kampanijai buvo naudojama "The Rolling Stones" daina "Start Me Up".
Windows 98
Windows 98 (pilnas pavadinimas „Microsoft® Windows® 98“, kodinis pavadinimas Memphis) – grafinė operacinė sistema, išleista 1998 metų birželio 25 kompanijos Microsoft.
Naujoji operacinė sistema iš esmės buvo tik pataisyta Windows 95 operacinė sistema, ji buvo 16/32 bitų hibridas. Tarp naujų galimybių galima paminėti geresnį AGP palaikymą ir funkcionalesnes USB tvarkykles. Taip pat buvo įdiegta FAT32 failų sistema, leidusi palaikyti didesnius nei 2GB kietuosius diskus. Kaip ir vėlyvesnėse Windows 95 versijose, Windows 98 Internet Explorer buvo integruota į Windows Explorer vartotojo sąsają. Taip pat Windows 98 buvo pirma operacinė sistema, palaikanti ACPI.
Įdiegus naujas galimybes, pasirodė, kad Windows 95 dirba greičiau negu Windows 98.
Windows 98 Second Edition
Windows 98 Second Edition (Windows 98 SE) – 1999 metų gegužės 5 dieną išleista sutvarkyta ir su žymiai mažesniu „skylių“ skaičiumi Windows 98 versija. „Second Edition“ iš anglų kalbos išvertus reiškia „antras leidimas“. Šioje versijoje buvo ištaisyta daug klaidų, pakeistas Internet Explorer 4.0 į kompaktiškesnį ir greitesnį Internet Explorer 5.0. Taip pat įdiegtas Internet Connection Sharing leido keletui kopiuterių sujungtų į vieną tinklą LAN naudotis internetu per Network Address Translation protokolą. Taip pat buvo įdiegtas Microsoft NetMeeting 3.0 ir DVD Playback palaikymas.
Windows NT versijos rašė:Windows NT 3.51
Skirtingai nei prieš tai buvusios Windows versijos, ši yra paremta visiškai kitokiu, daug stabilesniu, NT branduoliu (prieš tai buvusios Windows versijos ilgai veikdamos dažnai nulūždavo, be jokios priežasties). NT branduolys ypatingas tuo, kad gali veikti įvairiose procesorių architektūrose (žinoma, jei OS yra sukompiliuota jai), be to, nėra jokios būtinybės įdiegti tame pačiame kompiuteryje MS-DOS. Nors šios šeimos operacinės sistemos buvo išleistos tais pačiais metais kaip Windows 95, tačiau NT 3.51 visgi pasižymėjo šiek tiek senovišku darbastaliu (panašiu į Windows 3.11). Microsoft'o žadėtas darbastalio atnaujinimas nors ir buvo pasiekęs beta stadiją, tačiau taip ir nebuvo išleistas.
Pirmoji NT branduoliu paremta operacinė sistema pasirodė 1993 metais. Ji buvo žymima 3.1 (nes tuo metu buvo kaip tik pasirodęs kitas MS produktas su analogiška versija). NT branduoliu paremta operacinė sistema buvo pradėta kurti kaip OS/2 3.0, tačiau dėl MS bei IBM nesutarimų tai tapo atskiru produktu.
Windows NT 4
Kita Windows NT karta. Didžiausias skirtumas atsinaujinęs darbastalis. Bei atsirado daugybė atnaujinimų skirtų padaryti darbą internete patogesniu, bei naudoti šią OS serveriams.
Kitos Windows versijos rašė:
Windows 2000
Windows 2000 (taip pat kartais vadinama Win2K) yra grafinė, į verslo klientus orientuota operacinė sistema, kuri buvo suprojektuota vieno ar kelių procesorių 32 bitų Intel x86 architektūros kompiuteriams. Ji yra Microsoft Windows NT operacinių sistemų linijos dalis ir buvo išleista 2000 m. vasario 17 d. Po jos sekė Windows XP (išleista 2001 m. lapkričio 21 d.) bei Windows Server 2003 (išleista 2003 m. balandį). Windows 2000 yra hibridinio branduolio operacinė sistema, o jos architektūra yra išskirstyta į du režimus: naudotojo režimą ir branduolio režimą. Branduolio režimas suteikia neapribotą sistemos resursų prieinamumą bei palengvina naudotojo režimą, kuris yra smarkiai apribotas ir sukurtas daugumai aplikacijų.
Windows 2000 buvo išleistas 4 versijomis: Professional, Server, Advanced Server ir Datacenter Server. Papildomai Microsoft pasiūlė Windows 2000 Advanced Server Limited Edition bei Windows 2000 Datacenter Server Limited Edition leidimus, kurie buvo išleisti 2001 m. ir veikė 64 bitų Intel Itanium mikroprocesoriuose. Visi Windows 2000 leidimai turi bendrąsias funkcijas, įskaitant daugumą pagalbinių aplikacijų (angl. utilities) tokių kaip Microsoft Management Console bei tokias standartines sistemos valdymo programas kaip disko defragmentacija. Buvo pagerinta pagalba žmonėms su negalia dėka gausių naujų Microsoft pagalbinių technologijų. Microsoft taip pat padidino skirtingų kalbų pasirinkimą bei vietinės informacijos pasirinkimus. Visos Windows 2000 versijos palaiko Windows NT bylų sistemą, NTFS 5, Encrypting File System, taip pat pagrindinę ir dinaminę disko talpą. Windows 2000 Server šeima turi išplėstą funkcionalumą, įskaitant galimybę palaikyti Aktyvaus katalogo funkciją (hierarchinė resursų konstrukcija), Distributed File System palaikymą (bylų sistema, kuri palaiko bylų dalinimąsi) bei atsarginius laikmenų skirsnius. Windows 2000 gali būti įdiegta į kolektyvinius stalinius kompiuterius per prižiūrimą arba neprižiūrimą įdiegimo procesą. Neprižiūrimas sistemos įdiegimas pasikliauja „atsakymų bylų“ naudojimu, užpildant diegimo informaciją ir gali būti atliktas naudojantis paleisties CD, naudojantis Microsoft Systems Management Server įrankiu, kuris įeina į „sistemos paruošimo įrankius“.
Tuo metu, ka operacinė sistema buvo išleista, Microsoft reklamavo Windows 2000 kaip „saugiausią Windows operacinę sistemą, kurią kada nors mes siūlėme rinkai“ (angl: „the most secure Windows we've ever shipped“)[1], tačiau ji tapo daugelio aukšto pavojingumo virusų atakų taikiniu (pažymėtini tokie virusai kaip Code Red ir Nimda, bei daugiau nei šešerius metus po jos išleidimo yra tęsiamas papildimų išleidimas saugumo spragoms lopyti. Windows 2000 yra paskutinė NT pagrįsta operacinė sistema, nereikalavusi produkto aktyvacijos.
Windows XP
Windows XP yra Microsoft kompanijos sukurta komercinių operacinių sistemų serija, skirta bendrosios paskirties kompiuterių sistemoms, įskaitant namų ir verslo stalinius kompiuterius, nešiojamuosius kompiuterius, bei kompiuterius skirtus daugialypės terpės peržiūrai (angl. Media center). Raidės „XP“ kilo iš angliško žodžio eXPerience, reiškiančio patirtį.[1] Pradinės versijos kodinis pavadinimas buvo „Whistler“ – taip buvo pavadinta pagal Britų Kolumbijoje (Kanada) esantį turistinį Vistlerio miestelį, kadangi daug Microsoft darbuotojų slidinėjo būtent šio miestelio Whistler-Blackcomb slidinėjimo kurorte vykstant OS vystymo darbams. Windows XP yra Windows 2000 ir Windows Me „įpėdinis“ bei pirma Microsoft pagaminta į vartotojus orientuota operacinė sistema, sukurta naudojant Windows NT branduolį ir architektūrą. Windows XP buvo išleista 2001 m. lapkričio 25 d., ir iki šių dienų oficialiais duomenimis yra naudojama virš 400 milijonų Windows XP kopijų visame pasaulyje, remiantis 2006 metų IDC skaičiavimais.[2] Po Windows XP versijos yra sukurta nauja operacinė sistema Windows Vista, kurios versija verslo klientams išleista 2006 m. lapkričio 8 d., o versija masinei rinkai išleista 2007 m. sausio 30 d.
Yra keletas pagrindinių Windows XP išleidimo versijų: Windows XP Home Edition – apkarpyta Windows XP versija, skirta namų vartotojams, o Windows XP Professional – versija, kuri turi tokių papildomų ypatybių kaip Windows Server domain ir dvigubų branduolių kompiuterių palaikymą, bei ji savo ruožtu nukreipta į turtingesnius namų bei į verslo klientus. Windows XP Media Center Edition turi papildomų daugialypės terpės ypatybių, kurios išplečia galimybes įrašinėti bei žiūrėti TV laidas, patobulinta DVD peržiūra bei muzikos klausymasis. Windows XP Tablet PC Edition yra sukurtos veikti ant Tablet PC platformos. Taip pat buvo išleistos dvi atskiros Windows XP 64 bitų versijos: Windows XP 64-bit Edition skirta IA-64 (Itanium) procesoriams bei Windows XP Professional x64 Edition skirta x86-64 procesoriams.
Windows XP yra žinoma kaip Windows sistema, kurioje buvo ženkliai pagerintas stabilumas bei efektyvumas palyginus su ankstesnėmis versijomis. Ši operacinė sistema taip pat pristatė naują papildytą grafinę vartotojo sąsają, kurią Microsoft reklamavo kaip labiau „draugiška vartotojui“, bei kuri pakeitė nuo Windows 95 nesikeitusią vartotojo sąsajos išvaizdą. Naujos operacinės sistemos programų valdymo galimybės buvo pristatytos kaip vengiančios ankstesnių su „dll“ bibliotekomis susijusių problemų, kurios buvo ankstesnių Windows versijų silpnoji vieta. Taip pat tai yra pirmoji Windows versija naudojanti produkto aktyvaciją, skirtą kovoti su nelegaliais naudotojais, nors ši aktyvacijos sistema taip pat susilaukė ir kritikos iš sistemos privačių naudotojų ir advokatų. Windows XP taip pat buvo kritikuota dėl saugumo spragų, taip pat dėl per glaudžios tokių programų kaip Internet Explorer ir Windows Media Player integracijos, bei vartotojo sąsajos kai kurių aspektų.
Naujausios Windows versijos rašė:
Windows Vista
Windows Vista - Microsoft Windows šeimos operacinių sistemų linija, kuriama Microsoft kompanijos. Iki oficialaus pavadinimo paskelbimo buvo naudojamas kodinis pavadinimas Windows Longhorn. 2006 m. lapkričio 8 d. išleidus bandomąją versiją, jau buvo naudojamas „Windows Vista“ pavadinimas. 2006 m. lapkričio 30 d. sistema buvo pristatyta verslo klientams, o 2007 m. sausio 30 d. namų vartotojams skirta Vista pasirodė parduotuvėse.
Windows Vista Versijos
Windows Vista Starter - Ši versija skirta naujokams, kurie tik tai pradeda dirbti su "MS Windows"
Windows Vista Home Basic - Ši versija yra „apkarpyta“ Windows Vista versija. Ji neturi, kai kurių galimybių, pvz.: neturi Windows Aero aplinkos, kuri rodo permatomus ir trimačius langus. Skirta namų vartotojams.
Windows Vista Home Premium - Versija skirta namų vartotojams, kurie nori ne tik įprastinės vartotojo sąsajos, bet Aero ir kitų priedų.
Windows Vista Enterprise - Ji skirta labai didelėms kompanijoms, norinčioms valdyti visą savo vidinį kompiuterių tinklą centralizuotai.
Windows Vista Ultimate - Ši versija turi visas įmanomas Windows Vista galimybes.
Windows Vista Business - Versija, skirta komercinėms įmonėms.
Windows 7
Windows 7 (ankstesni kodiniai pavadinimai Blackcomb ir Viena) – Microsoft kompanijos kuriama operacinė sistema, pakeisianti savo pirmtakę Windows Vista operacinę sistemą. Windows 7 skirta asmeniniams kompiuteriams, įskaitant namų ir verslo stalinius kompiuterius, nešiojamus kompiuterius, Tablet PC ir kt. Ši operacinė sistema bus sutvarkyta ir modernizuota, siekiant visiško suderinamumo su esamomis įrangos tvarkyklėmis, programomis ir aparatine įranga.[1]Taip pat įdiegta galimybė naudoti lietimui jautrius ekranus, galinčius pakeisti tradicines klaviatūras ir peles.
Windows 7 operacinėje sistemoje pertvarkyta užduočių juosta, namų tinklo sistema (Home Group). Skirtingai nei ankstesnėse Windows versijose, į Windows 7 neįtrauktos Windows Mail, Windows Movie Maker ir Windows Photo Gallery programos. Jos siūlomos atskirai kaip dalis „Windows Live Essentials“ komplekte.
Windows 7 architektūra nedaug tesiskiria nuo Windows Vista, todėl suderinamumo problemų neturėtų iškilti. Daugelis sistemos pranešimų bus perkelta į valdymo skydą, be vartotojo sutikimo programų piktogramos sistemos užduočių juostoje (System Tray) nebus rodomos.
Remiantis „Jump Lists“ sąrašais, bus rodomi dažnai naudojami ir šiuo metu tvarkomi dokumentai, pvz., „Start“ meniu paspaudus Internet Explorer piktogramą, bus parodytas neseniai aplankytų tinklalapių sąrašas.
„Home Group“ funkcija supaprastins tinklo jungčių ir keitimosi failais konfigūravimą, prisijungimą prie Wi-Fi ar 3G tinklų. Visų prieigos taškų sąrašas bus rodomas užduočių juostoje.[2]
Anot Microsoft, kompiuteris su Windows 7 turėtų veikti greičiau nei su Windows Vista.
Bandomoji operacinės sistemos versija oficialiai išleista 2009 m. sausio 9 d. Microsoft kompanijos teigimu, „Windows 7 public beta“ kompiuteryje veiks iki šių metų rugpjūčio 1 d.[3]
Reikalavimai kompiuteriui: 1 GHz taktinio dažnio procesorius, 16 GB laisvos vietos ir 128 MB vaizdo plokštė, palaikanti DirectX 9, DVD-ROM.